tr

Tahta Kurdu İlaçlama

05.06.2022
18
Tahta Kurdu İlaçlama

Tahta kurtları, günümüzde özellikle ahşap evlerde yaşayan ya da evlerinde ahşap kısımları olan kişilerin çokça şikayet etmekte olduğu bir konudur. Bizler firma olarak, sizlere uzman çalışanlarımız ile beraber tahta kurdu ilaçlama hizmeti sunmaktayız. Eğer sizlerin de evinizde tahta kurdu olduğuna dair şüpheleriniz varsa, çok geç olmadan firmamız ile iletişime geçerek ilaçlama hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Tahta kuruları evlerinizden sonra özel eşyalarınıza da zarar vermesin, bizlere ulaşın evinizdeki tahta kurularını hemen yok edelim.

Tahta Kurdu Nedir? İlaçlaması Nasıl Yapılmalıdır?

Tahta kurtları, tos böceğigiller (Anobiidae) familyasından olan ve genellikle varlığını çok geç gösteren böcek türlerinden biridir. Tahta kurtları, doğumlarından sonra gözle görülemeyen böceklerdir. Bu nedenle de genellikle varlıkları bırakmış oldukları hasarlardan sonra fark edilir. Yetişkin tahta kurdu boyutları 2,5 ila 5 milimetre arasında olur. Tahta kurdu larvaları, genellikle yumurtalarından ilkbahar mevsiminin sonunda ve yaz aylarının başlarında çıkarak tahtaları kemirmeye başlarlar. Ancak yavaş hareket etmeleri sebebi ile çıkışlarından yaklaşık 3 ay sonra varlıkları fark edilebilir. Tahta kuruları, bir yere dadanmalarından sonra sadece evin kendi yapısında ait olan tahtaları kemirmekle kalmazlar. Kanatları olmamasına rağmen ahşap olan her yapıya yürüyerek ulaşarak hasar bırakabilirler. Genellikle serin ve rutubetli iklimlere sahip olan yerlerde ortaya çıkarlar. Üremeleri bu yerlerde daha kolay gerçekleştiği için de hızlıca yayılarak farklı ahşapları kemirmeye başlayabilirler. Tahta kurdu ilaçlamaları ise genellikle ahşap zeminlere zarar vermeyecek olan kimyasal ilaçlar ile yapılırlar. Bu ilaçlar kullanılmadığı sürece tahta kurulardan kurtulmak mümkün değildir.

Tahta Kurdu Nasıl Ürer, Nerelerde Çoğalır?

Tahta kurtlarının üremeleri, diğer birçok haşere gibi yumurtlama ile sağlanır. Dişi tahta kurtlarının yumurtaları üzerine erkek tahta kurtlarının spermlerini bırakmaları ile beraber tahta kurdu larvaları oluşur. Ancak üremeleri için genellikle rutubetli yerlere ihtiyaçları vardır. Larvaların oluşma süreci, genellikle 4-5 hafta arasında değişir. Bulunan ortama göre değişiklik gösteren bu süre ile beraber, 5 haftanın sonunda larvalar tamamen büyüyerek tahta kurduna dönüşürler. Dönüşmelerinden sonra ise yetişmiş oldukları tahtanın içinden çıkarak farklı bir yere gidebilmek için tahtaları kemirmeye başlarlar. Ayrıca tahta kurtlarının beslenmeleri için, çıktıkları yerden sonra kana ihtiyaçları vardır. Doğmuş oldukları yerden çıkabilmek ve büyümek için tahtaya ihtiyaçları olan bu haşere türü, yetişkin hale gelmelerinden sonra insanlara dadanarak ciddi zararlar verirler. Bununla beraber, tahta kurtları dünyanın ahşap olan her yerinde üreme için uygun şartları bulmaları ile beraber çoğalabilirler.

Tahta Kurdunun Zararları Nelerdir?

Tahta kurtları, birçok haşere gibi insanlara doğrudan zarar veren böceklerdir. Kendi boyutlarından 6 kat daha fazla kan emebilmelerinden dolayı birçok insanın dikkatli olması gereken böcek türlerinden olan tahta kurdunun zararları, şu şekilde sıralanabilir:

 • Tahta kurtları ısırıkları ciddi enfeksiyonların yaşanmasına neden olabilir. Isırıklarından sonra salgılanan salgı, uyuşturma etkisi yaratır. Bu nedenle de evlerde ya da yaşanan yerlerde tahta kurularının varlığı biraz geç fark edilebilir. Tahta kurdu ısırıkları kendilerini aşırı kaşıntı ve kızarıklık ile belli eder. Bu nedenle dikkat edilmesi gereklidir.
 • Tahta kurdu ısırıkları, alerjiye sahip olan kişilerde ciddi cilt enfeksiyonlarının yaşanmasına neden olabilir. Bu enfeksiyonlar ilaçlar ile uzun süreli bir tedavi gerektirebilir. İlaçların kullanılmasından sonra fiziki olarak sağlık sorunlarını kolaylıkla atlatılsa da bu hastalıkların bıraktığı psikolojik etkiler, kişilerde uzun yıllarca kalabilir ve diğer böceklere karşı da çeşitli fobilerinin oluşmasına neden olabilir.
 • Tahta kuruları, uykusuzluk ve depresyona neden olabilir. Özellikle tahta kurusu olan oda ya da yerde daha önce biri ısırılmışsa, bu etki daha belirgin bir şekilde kendini gösterir. Ayrıca, tahta kurtları tarafından ısırılan birçok kişide odaklanma sorunları da görülür. Odaklanma sorunları, birçok kişinin hayatını olumsuz olarak uzun vadeli olarak etkileyebilir ve düzeltilemeyecek bazı hasarlar bırakabilir.

Bu zararlar sebebi ile özellikle gidilen ormanlık alanlarda kalınan yerlere karşı çok dikkatli olunmalıdır.

Tahta Kurdu Nasıl Yok Edilir?

Tahta kurtlarından kurtulabilmek için izlenebilecek tek yol, ilaçlama yapmaktır. Çünkü günümüzde bilindiği kadarı ile tahta kurtlarını yok eden farklı bir besin maddesi ya da doğal uzak tutma yolu mevcut değildir. Yalnızca, bazı ağaç türleri kullanılarak tahta kurtlarının oluşma ihtimali düşürülebilir. Tahta kurtları, servi, ardıç, porsuk ve sedir gibi ağaç türlerine daha geç gelebilirler. Bu nedenle de çam, ladin, kayın, kızılağaç, ceviz, göknar, kavak ve meşe ağacı yerine diğer ağaç türlerinin kullanımı daha olumlu etkiler verecektir. Ancak bunlar da tahta kurtlarından kurtulmak için kesin sonuçlar oluşturmaz. Bu nedenle tahta kurdu ilaçlama için bizlere hızlı bir şekilde ulaşarak tahta kurtlarından kurtulabilirsiniz. Günümüzde tahta kurularından kurtulmanın herhangi bir doğal yolu mevcut değildir. Ancak tahta kurtlarının ve geride bırakmış oldukları yumurtalarının tümüyle yok edilebilinmesi için kimyasal ilaçların kullanımı sizleri korkutmasın. Tahta kurtlarını tamamen yok edebilmek için kullandığımız ilaçlarımız, cilt ile doğrudan temas edilmediği sürece sizlere ve ailelerinize herhangi bir zarar veremez. Bu nedenle de içiniz rahat bir şekilde firmamızdan ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.

Tahta Kurdu İlaçlama Ne Kadar?

Yazlık evlerinde ya da ormanlık alanların içine kurulmuş olan otellerde ağırlıklı olarak bulunan ancak ahşap yapıların olduğu her yerde bulunabilinecek olan tahta kurtları, insanlara doğrudan ve fazlaca zarar veren haşere türleri arasında yer alır. Eğer sizler de yaşadığınız yere tahta kurusu olduğundan şüphe ediyorsanız, tahta kurdu ilaçlama fiyatları ile ilgili bazı düşüncelere kendinizi odaklanmadan firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Firma olarak bizler, öncelikle sizlerin tahta kurtlarından kurtulmanızı ve hem psikolojik hem de fiziksel olarak daha rahat bir hayat yaşamanızı önemsiyoruz. Bu nedenle de tahta kurdu ilaçlama hizmetimiz tüm müşterilerimiz için en uygun ücretler karşılığına veriliyor. Sizlere ilaçlama yaptırmak istediğiniz yerin büyüklüğünü öğrenmeden herhangi bir fiyat bilgisi vermeyi doğru bulmuyoruz. Küçük bir evde yaşıyorsanız ve tahta kurdu ilaçlaması yaptırmak istiyorsanız, sizlere çok fahiş fiyatlarda hizmet ücretleri yansıtmayı istemeyiz. Bu nedenle, vermekte olduğumuz hizmetlerin sizler için en uygun ücretler mukabilinde sağlanacağından emin olabilir, daha detaylı bilgi alabilmek için bizlerce kolay ve hızlı bir şekilde iletişime geçmenizi rica ederiz.

Tahta Kurdu İlaçlama Firması Telefon Numarası

Yaz mevsiminin gelmesi ile beraber birçok kişi, yazlık evlerine ya da otellere tatil yapmak için gitmeyi planlar. Ancak bahar aylarında üremeye başlayan tahta kurtları, tatil için yapılan planların kötü sonuçlar yaratmasına neden olabilir. Eğer siz değerli müşterilerimiz de bu kötü sonuçlar ile karşılaşmak istemiyor ve bu nedenle bir tahta kurdu ilaçlama firması iletişim numarası arayışında iseniz, doğru adrestesiniz. Uzman karomuz ile uzun yıllardır vermekte olduğumuz hızlı hizmetlerimizden yararlanabilmeniz için bir telefon kadar uzağınızdayız. İletişim numaralarımız üzerinden bizlere iletişime geçerek çalışanlarımızdan daha detaylı bilgi alabilir, yaptırmak istediğiniz tahta kurdu ve diğer haşere türleri ile ilgili aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan ve tüm ilaçlama işlerinizi güvenle yapmaktan memnuniyet duyarız.

Teklif Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Ahmet Yılmaz
  Ahmet Yılmaz
  Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?